• امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
10

اداره مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی تشکیل می‌شود

  • کد خبر : 1411
  • 09 آبان 1395 - 20:05
اداره مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی تشکیل می‌شود

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نشست تخصصی دبیران کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور، از تشکیل اداره مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی خبر داد.  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، «حبیب […]

%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%af-%d9%82%d8%a7%da%86%d8%a7%d9%82-%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%a7رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نشست تخصصی دبیران کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور، از تشکیل اداره مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، «حبیب الله حقیقی» به اهمیت و دشواری مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه اشاره کرد و آن را مبارزه‌ای نرم خواند.

وی افزود: با توجه به گستردگی و ارتباط عموم مردم با سطح عرضه، در طرح یاد شده ملاحظاتی در نظر گرفته شده تا ضمن کنترل بازار، هیچ آسیبی متوجه مردم نباشد.
رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با تاکید بر لزوم اصلاح رویه‌های موجود از طریق فعال سازی کد شناسه و رهگیری، افزود: با ساماندهی فروشگاه‌های مجازی، دستفروش ها و صنوف بدون مجوز باید ترتیبی اتخاذ شود تا خریدار از طریق سامانه های الکترونیکی قادر به تشخیص اصالت کالای مورد نظر باشد.
حقیقی، عرضه کالا از سطح فیزیکی به فضای مجازی را یادآور شد و گفت: براساس سیاست کنترل قاچاق در فضای مجازی، اداره مبارزه با قاچاق کالا در این زمینه راه اندازی می‌شود تا با همکاری پلیس فتا، وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط با عرضه قاچاق در فضای مجازی مقابله شود.
«سیدعلی گلستانی زاده» معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این نشست ضمن بیان اهمیت استمرار و همه جانبه بودن برخورد در سطح عرضه، گفت: برای شفاف سازی و انضباط بخشیدن به عرضه کالا، از حداکثر ظرفیت اتحادیه ها و اصناف استفاده خواهیم کرد.

** تلاش برای ضربه زدن به بخش پنهان انبارهای دپوی کالای قاچاق
وی، سطح پنهان و آشکار را به عنوان دو شکل از برخورد در سطح عرضه برشمرد و اظهار داشت: برپایه انجام کار اطلاعاتی و بررسی تغییر و تحولات انبارها، در پی ضربه زدن به حوزه پنهان انبارهای دپوی کالای قاچاق هستیم.
معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از با تأکید بر لزوم مبارزه نرم‌افزاری با قاچاق گفت: با شکل‌گیری سامانه‌ها و حوزه‌های الکترونیک امکان رهگیری و پیگیری کالای قاچاق فراهم خواهد شد.
عباس نخعی مدیرکل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف نیز در این نشست به طرح جامع پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه و شیوه های اجرای اشاره کرد و گفت: پیوست فرهنگی این طرح با بهره مندی از ظرفیت بسیج اصناف و تشکل ها و نیز توجه به تنویر افکار عمومی تدوین شده است.
وی، ارایه سیاست های ستاد مرکزی در حوزه مبارزه با قاچاق در سطح عرضه را تشریح و افزود: شفاف‌سازی گردش کالا و انضباط‌ بخشی به عرضه کالا در سطح عرضه و مسئولیت‌پذیری دستگاه‌ها، اتحادیه‌ها و اصناف در امر مبارزه از اهم این سیاست‌هاست.
نخعی اضافه کرد: امر مبارزه با قاچاق در سطح عرضه، اولویت با مبارزه نرم افزاری است و باید با مدیریت تقاضا به کاهش قاچاق کالا در سطح عرضه دست یافت.
«مصطفی پورکاظم شایسته» مدیرکل امور مجلس نیز در این نشست با ارایه گزارش و برنامه‌های ستاد بر اهمیت استفاده از ظرفیت کمیسیون‌های استانی در تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تأکید کرد.
وی جایگاه مجلس در امر مبارزه با قاچاق را مهم برشمرد و افزود: مجلس دارای اختیارات قانونی، نظارتی و حمایتی است که مبارزه با قاچاق به تمام این موارد نیازمند است.
وی همچنین بر استفاده از توان مرکز پژوهش‎ها و کمیسیون‌های تخصصی و نظارتی در اصلاح و تأمین قوانین تاکید کرد، افزود: تعامل و استفاده بهینه از توان کارشناسی و پژوهشی متقابل مرکز پژوهش‌ها و ستاد در تهیه گزارش های مشترک راهبردی و تأمین نیازهای علمی موثر خواهد بود.
شایسته، آغاز تهیه اطلس جغرافیایی حوزه‌های انتخابیه درگیر و متأثر از قاچاق را خاطرنشان ساخت و گفت: دبیران کمیسیون های استانی با تهیه خبرنامه های استانی برای نمایندگان و حضور در مجلس باید به گسترش ارتباط و تعامل با نمایندگان بپردازند.
دهقانی‌نیا، مدیرکل فناوری و اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این نشست با بیان اینکه لازمه اجرای این طرح، اطلاع‌رسانی صحیح و تنویر افکار عمومی است، گفت: پس از انجام مقدمات، این طرح در آینده ای نزدیک اجرا خواهد شد.
در ادامه این نشست آیین‌نامه‌های مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق و همچنین ابعاد قانونی دستورالعمل ارز همراه مسافر و زوایای اجرای آن مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1411
  • ارسال توسط :
  • 428 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای اداره مبارزه با قاچاق کالا در فضای مجازی تشکیل می‌شود بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.