• امروز : جمعه - ۲۹ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 July - 2024
9

ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در شهرستانها فقط با هماهنگی روسای اتاق اصناف / اصلاحیه قانون نظام صنفی تا پایان سال تقدیم مجلس شود

  • کد خبر : 1910
  • 26 بهمن 1395 - 8:37
ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در شهرستانها فقط با هماهنگی روسای اتاق اصناف / اصلاحیه قانون نظام صنفی تا پایان سال تقدیم مجلس شود

رئیس اتاق اصناف ایران از مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاحیه قانون نظام صنفی را تا قبل از پایان سال جاری، به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی روز دوشنبه در هشتمین اجلاس دوره ششم هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت: بیش از یک سال […]

رئیس اتاق اصناف ایران از مسئولین وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاحیه قانون نظام صنفی را تا قبل از پایان سال جاری، به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، علی فاضلی روز دوشنبه در هشتمین اجلاس دوره ششم هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران گفت: بیش از یک سال و نیم برای اصلاح قانون نظام صنفی، زحمت کشیده است و انتظار داریم این اصلاحیه تا پایان امسال، به مجلس ارائه شود.

وی در ادامه خواستار اصلاح نظام مالیاتی کشور شد  و با اشاره به موضوع مالیات بر ارزش افزوده، افزود: قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال ۸۹ به صورت آزمایشی اجرا شده که کمتر به ایرادات آن اعتراض شده است اما اتاق اصناف ایران در این خصوص وارد شده است و اصلاحات مورد نیاز قانون را به مسئولین ارائه کرده است.

فاضلی تصریح کرد: اتاق اصناف ایران همچنین پیشنهادات مهمی را در کمیسیون های تخصصی دولت و مجلس شورای اسلامی برای تسهیل در فعالیت های صنفی به مسئولان ارائه کرده است.

وی ادامه داد: عملکرد اتاق های اصناف استان ها و شهرستانها با توجه به ظرفیتی که دارند، مطلوب است اما مشکلاتی هم وجود دارد که با اصناف مرتبط نیست؛ از جمله این مشکلات، وجود نظام بانکی معیوب است که باید اصلاح نظام بانکی در دستور کار قرار گیرد.

رئیس اتاق اصناف ایران در بخش دیگری از سخنان به موضوع ایجاد فروشگاه های زنجیره ای هم اشاره کرد و گفت: ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در شهرستان ها نباید بدون هماهنگی روسای اتاق های اصناف باشد. اصلاح آیین نامه اجرایی ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در حال انجام است.

وی همچنین از برگزاری نخستین اجلاس منطقه ای سه اتاق اصناف بازرگانی و تعاون در آینده ای نزدیک در شهر قم خبر داد و افزود: تعامل سه اتاق از کارهای زیربنایی انجام شده توسط اتاق اصناف ایران است؛ در واقع باید بپذیریم بدون تعامل با دستگاه ها نمی توانیم کاری از پیش ببریم.   

وی ضمن اشاره به دستور العمل صادره شده مبنی بر برگزاری نمایشگاه بهاره با مجوز اتاق های اصناف سراسر کشور و موافقت فرمانداران گفت:

اگرچه اتاق های اصناف مخالف برگزاری نمایشگاه  های بهاره هستند اما قرار شده که امسال فقط اصناف مجوز برگزاری نمایشگاه را داشته باشند و دیگر ارگان و سازمانها در این امر دخالت نکنند .

وی ادامه داد:  در کنار برگزاری نمایشگاه بهاره، فروش های فوق العاده  را نیز خواهیم داشت تا شاهد پایان سال خوبی برای خرید مصرف کنندگان باشیم .

رییس اتاق اصناف ایران در عین حال این نکته را مورد اشاره قرار داد: برگزاری نمایشگاه  ضرورت ندارد زیرا در عرصه  ی تامین کالای مورد نیاز با  مشکلی مواجه نیستیم اما متاسفانه شاهد هستیم که برخی از ارگانها با ورود به حوزه فعالیت اصناف و برخی دیگر تحت عنوان شرکت های نمایشگاهی اقدام به برگزاری نمایشگاه می کنند که ضرورتی ندارد و  باید تذاکرات لازم به این مراکز داده شود.

وی تاکید کرد: امسال فقط اصناف مجوز برگزاری نمایشگاه را دریافت کرده اند تا برخی از کالاهای اساسی را در شبکه نمایشگاهی عرضه کنند و ارگان دیگری حق دخالت ندارد.

فاضلی در پاسخ به نارضایتی برخی از روسای اتاق های اصناف از برگزاری نمایشگاه بهاره ضمن اشاره به این مطلب که کل خرید از شبکه نمایشگاهی ۴/۵ درصد است، گفت: متاسفانه دستگاههایی به برگزاری نمایشگاه اقدام می کنند که از تخصص و توان کافی برخوردار نیستند؛ ما تا کنون موفق شدیم، بخشی از نهادهای متولی نمایشگاه   را از ادامه فعالیت در این حوزه متوقف کنیم.

فاضلی از روسای اتاق های اصناف درخواست کرد که برای مدیریت نمایشگاه های بهاره تلاش و کوشش کنند و اجازه کار در این حوزه را به دیگران ندهند و ابزار را از دست دیگر نهادها نیز بگیرند تا اصناف ناظر برگزاری نمایشگاههای بهاره باشند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حادثه  ریزش ساختمان پلاسکو   اشاره کرد و گفت: درست است که پلاسکو نماد پوشاک کشور بود اما  آنهایی که بنگاههای صنفی را به عناوین مختلف در این ماجرا متهم کردند ،حرف های نامربوطی زدند.

رئیس اتاق اصناف ایران براساس قانون نظام صنفی در رابطه با مجتمع های تجاری اتاق اصناف تنها ناظر بر دستورالعمل ها است . بنابراین زمانی که حقی را به اصناف داده نشده، نباید خواستار تکلیفی هم باشند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تمامی اتاق های اصناف کشور ملزم به شناسایی واحدهای صنفی نا ایمن و فاقد استاندارد و دارای بافت فرسوده هستند؛ باید در این زمینه از دانش های نوین استفاده کرد تا در صورت رخ دادن حوادثی مانند زلزله بتوان خطرات و خسارات های وارده را کم کرد.

فاضلی بر تداوم تعامل و همکاری فی مابین اتاق های اصناف و اتاق های بازرگانی تاکید کرد و افزود: مساله ادغام اتحادیه های صنفی به دلیل آنکه چابک سازی و افزایش روند کار اتحادیه های صنفی از اهمیت بالایی برخوردار است  اما با توجه به مشکلات پیش رو، ادغام اتحادیه  های صنفی به سال جدید موکول شد .

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بیان اینکه بسیج نور چشم اصناف است، افزود:  بسیج خاستگاه امام و امت است، اصناف هم  بسیجی هستند و بسیجی عمل می کنند؛ در شرایط فعلی نباید سلیقه ای عمل شود  و باید اتحادمان در سایه رهبری حفظ گردد.

رئیس اتاق اصناف ایران به موضوع انتخابات نیز اشاره کرد و یادآور شد : حضور در پای صندوق های رای در انتخابات پیش رو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ اصناف و مردم ما باید آگاه باشند که دشمنان نظام به دنبال تفرقه افکنی هستند لذا ضرورت دارد تا در انتخابات پیش رو همه با هم یکدل و همگام حضور پرشوری را رقم بزنند .

وی با تاکید براینکه بدنبال احقاق جایگاه واقعی اصناف هستیم افزود:  تا چند سال اخیر اصناف در هیچ یک از مراکز تصمیم گیری حضور نداشته است اما در حال حاضر به دلیل فعالیت های اتاق اصناف یکی از ۷ عضو ثابت جلسات هیات عالی نظارت است.

فاضلی در خصوص جایگاه اتحادیه های کشوری گفت:  به جز مراکز ایجاد CNGاتاق با تشکیل اتحادیه کشوری دیگری موافقت نخواهد کرد و اگر اختیارات اتحادیه ها به صورت استانی باشد بهتر میشود و این مساله هم به نفع اتحادیه ها و اتاق اصناف خواهد بود .

وی در پایان گفت:  خیلی ها به دنبال مایوس کردن اصناف هستند اما  ما باید با تلاش و همکاری مشکلات را سر راه برداریم .

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1910
  • ارسال توسط :
  • 468 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در شهرستانها فقط با هماهنگی روسای اتاق اصناف / اصلاحیه قانون نظام صنفی تا پایان سال تقدیم مجلس شود بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.