• امروز : دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 July - 2024
11

ایران باید جزو ۵ یا ۱۰ کشور توسعه یافته جهان شود

  • کد خبر : 1177
  • 08 شهریور 1395 - 12:05
ایران باید جزو ۵ یا ۱۰ کشور توسعه یافته جهان شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه باید با توسعه اقتصادی جزو ۵ یا ۱۰ کشور جهان قرار بگیریم، گفت: ژاپن با حمایت مردم، ممنوعیت ورود کالاهای قاچاق و اعمال مالیات به مصرف داخلی به نفع صادرات توانست رشد اقتصادی خود را طی کند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا نعمت زاده […]

نعمت زادهوزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه باید با توسعه اقتصادی جزو ۵ یا ۱۰ کشور جهان قرار بگیریم، گفت: ژاپن با حمایت مردم، ممنوعیت ورود کالاهای قاچاق و اعمال مالیات به مصرف داخلی به نفع صادرات توانست رشد اقتصادی خود را طی کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا نعمت زاده امروز با حضور در مراسم افتتاح خط تولید شرکت تکویر الکترونیک با اشاره به اینکه من سابقه فعالیت در بخش تولید را داشته و همیشه به من این خورده را می گیرند که از تولید حمایت می‌کنم، اظهار داشت: هیچ کشوری نمی‌تواند بدون توسعه بخش تولید به بخش اقتصادی دست پیدا کند. این موضع باید مدنظر عملکرد همه دستگاه‌ها قرار گرفته و حمایت‌های لازم از بخش تولید برای توسعه اقتصاد کشور انجام شود.

وی با بیان اینکه ایران قبل از انقلاب صنعتی در رتبه اول و دوم اقتصادی قرار داشت، افزود: متأسفانه در مقاطعی درجا زده و نتوانستیم رتبه‌های اقتصادی خود را حفظ کنیم اما خوشبختانه هنوز در صنایع دستی مانند فرش مقام اول را در اختیار داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه باید با توسعه اقتصادی جزو ۵ یا ۱۰ کشور جهان قرار بگیریم، گفت: ژاپن با حمایت مردم، ممنوعیت ورود کالاهای قاچاق و اعمال مالیات به مصرف داخلی به نفع صادرات توانست رشد اقتصادی خود را طی کند. ما نیز باید با درنظر گرفتن این موضوعات بستر لازم را برای رشد اقتصادی کشور مهیا کنیم. در مقطعی که ما پیکان را از ژاپن وارد می‌کردیم آنها به ما گفتند این محصول ۱۰۰۰ دلار گرانتر از قیمت صادراتی در سطح بازار به فروش می‌رسد تا بتوانیم هزار سوبسید در اختیار صادرکنندگان قرار می‌دهیم ما نیز برای صنعتی شدن باید ضمن تقویت صادرات مانع ورود کالاهای قاچاق به کشور شویم.

نعمت زاده با اعلام اینکه تنها پروانه‌ای که شخص وزیر امضا می‌کند بحث تحقیقات است، اظهار داشت: در بخش خودرو درست است یک عده هنوز انتقاداتی را به این صنعت وارد می‌کنند که ما درصددیم چهره خودروسازی کشور را به گونه‌ای اصلاح کنیم که مصرف‌کننده داخلی از خرید خودروی تولید داخل افتخار کند. به همین منظور باید استفاده از فناوری‌های نوین از مراحل ابتدای تولید تا ارائه خدمات پس از فروش به مصرف کنندگان انجام شود تا در آینده این صنعت با رشد بیشتری در میسر توسعه قرار گیرد.

وی  به بخش فلزات اساسی همانند فولاد، مس، روی و سرب به عنوان خمیرمایه صنعتی شدن کشور اشاره کرد و افزود: پیش از این ۲۰ میلیون تن سنگ اهن کشور به صورت خام صادر و ما فولاد وارد کشور می‌کردیم که خوشبختانه این امر به مرور کاهش پیدا کرده و با تقویت زنجیره‌های تولید صادرات سنگ خام را کاهش و حتی در چند سال آینده آن را به صفر خواهیم رساند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید براینکه اگر صنعت بخواهد فعال شود باید متخصص وارد کشور کنیم، تصریح کرد: با اجرایی شدن این موضوع یک بیکار نیز در کشور نخواهیم داشت. در کنار این موضوع باید اعتبارات بانک‌ها نیز به سمت تولید هدایت شود.

نعمت زاده با انتقاد از اینکه در مقاطعی ۳۷ درصد از منابع اعتبارات سیستم بانکی به بخش صنعت داده می‌شد، افزود: چرا این درصد امروز به ۲۹ و یا به ۳۰ درصد رسیده است؟

وی اضافه کرد: یکی از تأکیدات مهم رهبری ممنوعیت ورود کالاهای قاچاق به کشور است تا تولید بتواند پا بگیرد. به اعتقاد من نیز این فساد باید ریشه کن شده تا سرمایه گذاران جرأت سرمایه گذاری در کشور را داشته باشند برای جلوگیری این امر معاون اول نیز دستوراتی را به سازمان های مختلف داده است که امیدواریم با همکاری گمرکات بتوانیم اقدامات لازم را انجام دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در این دوره ۴ ساله فعالیت خود سه مورد اساس تحقیق و توسعه، نوآوری و خدمات فنی مهندسی را در دستور کار خود قرار داده‌ام اظهار داشت: در بخش لوازم خانگی برخی معتقدند کالاهای موجود در بازار خارجی است به اعتقاد من طراحی لوازم خانگی راحت تر از اتومبیل است و در این رابطه باید به تولید محصولات باکیفیت بپردازیم. بنده دو موضوع را کتبا امضا کردم یکی همین فعالیت شرکت سامسونگ و دیگری ال جی بود که این موضوع تعیین تکلیف شود. خوشبختانه امروز مشاهده کردیم که با جذب سرمایه گذاری مناسب و تجهیز کارخانه به ماشین آلات روز تولید لوازم خانگی داخلی با سرعت بیشتری همراه شده است.

نعمت زاده با تأکید براینکه باید تولید به داخل کشور آورده شود تصریح کرد: چه ایرادی دارد ما محصول پژو را در داخل ایران با برند پژو می‌سازیم و آن را صادر می کنیم در کنار این موضوع شرکت های خارجی باید طراحی و مهندسی محصولات خود را به کشور بیاورند تا بتوانیم با تولید محصولات متنوع و با کیفیت در بازارهای خارجی امکان رقابت پیدا کنیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: بنده این سیاست‌ها را به حدی خوانده‌ام که برخی از بندهای آن را از حفظ شده‌ام به عنوان نمونه در بند این سیاست‌ها که به  توسعه صادرات غیرنفتی می‌پردازد علاوه بر سرمایه‌گذاری داخلی به سرمایه‌گذاری خارجی نیز توجه شده تا بتوانیم توسعه صادرات را از این محل انجام دهیم. به اعتقاد من ایران باید مرکز تولید و عرضه محصولات باکیفیت باشد. حتی در جلسه‌ای که با کره‌ای ها داشتم به آنها تأکید کردم نه تنها تولید را به داخل ایران بیاورند بلکه مراکز تحقیق و توسعه خود را به این کشور انتقال دهند تا اشتغال مناسب در کشور ایجاد شده و ایران به عنوان پایگاه منطقه‌ای تولید و صادرات محصولات برندهای کره‌ای باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت  به تأمین اعتبار مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط سیستم بانکی اشاره کرد و گفت: متأسفانه همراهی لازم بین سیستم بانکی و بخش تولید نیست. در اینجا باید بگویم ما در شرایط برجام قرار داشته و در دنیا پول زیاد است تولیدکننده با اعتماد سازی می‌تواند علاوه بر منابع داخلی از منابع خارجی نیز برای فعالیت خود استفاده کند.

نعمت زاده با انتقاد از تأسیس شرکت‌های مختلف خودروسازی در شهرها، افزود: چه اشکال دارد به جای اینکه شرکت‌های مختلفی در کشور وجود داشته باشد آنها با یکدیگر تجمیع شده و تبدیل به چند شرکت قدرتمند شوند. باید در این رابطه اقدامات لازم صورت گیرد در بخش لوازم خانگی امروز تعدد واحدهای تولیدی در سطح بازار بسیار است. امروز بیش ۱۰۰ شرکت اجاق گاز و یخچال ساز وجود دارند که واحدها باید بتوانند ضمن تجمیع با یکدیگر قدرت صادرات و تحقیقات خود را فزایش دهند.

وی تصریح کرد: در اینجا باید یک نکته را به شرکت‌های خودروسازی تأکید کنم زمانی که پول قطعه ساز را پرداخت نمی‌کنید به خودتان ظلم می‌شود چرا که وقتی قطعه ساز نقدینگی مورد نیاز نداشته باشد نمی‌تواند قطعه تولید و در اختیار شرکت‌های خودروسازی قرار دهد.

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1177
  • ارسال توسط :
  • 443 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای ایران باید جزو ۵ یا ۱۰ کشور توسعه یافته جهان شود بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.