• امروز : شنبه - ۳۰ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 20 July - 2024
12

بنزین تک نرخی می شود؟/ کارت سوخت و قیمت بنزین در انتظار رای نمایندگان

  • کد خبر : 1077
  • 20 مرداد 1395 - 9:01

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بعد از کش و قوس های فراوان نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم مصوبه جلس نهم در بودجه سالجاری را که به قانون بدل شده بود را ملغی کرد. مجلس نهم در آخرین روزهای کاری خود رای به حفظ کارت سوخت و عملا دو نرخی شدن بنزین داده بودند، این […]

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بعد از کش و قوس های فراوان نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم مصوبه جلس نهم در بودجه سالجاری را که به قانون بدل شده بود را ملغی کرد.

مجلس نهم در آخرین روزهای کاری خود رای به حفظ کارت سوخت و عملا دو نرخی شدن بنزین داده بودند، این تصمیم از سوی کارشناسان حوزه سوخت و وزارت نفت غیرکارشناسی دانسته شده بود زیرا بر این عقیده هستند که در حال حاضر قیمت بنزین در کشور به قیمت فوب خلیج فارس رسیده و دیگر نیازی به کارت سوخت وجود ندارد و از سوی دیگر در چند سال اخیر سعی شده تا به تک نرخی دست پیدا کنیم که با اجرای این تصمیم مسیر رفته شده برای دستیابی به قیمت های یکسان از بین می رود.

در سال ۸۶ وزیری هامانه که وزیر وقت نفت بود، اعلام کرد که کارت سوخت و فرآیند سوخت گیری از طریق کارت سوخت تنها برای ۵ سال اجرا خواهد شد و با دستیابی به برنامه های مد نظر کارت سوخت از چرخه خارج می شود، اما اینچنین نشد و تا سال ۱۳۹۵ فرآیند سوخت گیری با کارت سوخت ادامه پیدا کرد.

از زمانی که قیمت بنزین در کشور واحد شده و هر لیتر از ماده مهم و استراتژیک هزار تومان قیمت گذاری شده است، عملا کارت سوخت شخصی کارایی ندارد و اکثر افراد از کارت سوخت جایگاه داران استفاده می کنند.

برای راه اندازی سیستم هوشمند سوخت رسانی هزینه های بسیاری شده و افرادی که رای به حفظ کارت سوخت داده اند معتقدند، هزینه بسیاری برای سیستم سوخت گیری از طریق کارت سوخت صورت گرفته که اگر این سیستم جمع آوری شود هزینه های گذشته سوخت می شود و برای آنکه هزینه صورت گرفته از بین نرود از اطلاعات کارت سوخت که میزان مصرف و پیمایش خودروها را ذخیره می کند، استفاده شود، البته در این رابطه می توان گفت، دریافت اطلاعاتی همچون میزان مصرف یک خودرو در جنوب ایران چه کارایی برای نظام اقتصادی کشور دارد.

از سوی دیگر هزینه نگهداری سالیانه سامانه کارت سوخت بسیار زیاد است و با توجه به موارد اعلام شده نگهداری چنین سامانه ای با وجود آنکه وزیری هامانه عمر کارت سوخت را ۵ ساله دانسته بود، آنچنان منطقی به نظر نمی رسد.

در این میان که بحث حذف کارت سوخت یا ماندگاری آن مطرح بود، در تعطیلات عید فطر که چهار  روز را به خود اختصاص داده رکورد مصرف بنزین در ایران شکسته شد، این رکورد در حالی شکسته شد که میزان مصرف در خوزستان آنقدر رشد داشت که سیستم سامانه هوشمند کارت سوخت توان پاسخگویی به درخواست های مصرف کنندگان بنزین را نداشت و چند ساعتی از دسترس خارج شد، این موضوع در حالی رخ داده است که نازل های سوخت بدون کارت سوخت فعال نخواهند شد و باید مسئولان تمام نازل ها را از حالت اتوماتیک خارج کرده و در حالت دستی قرار دهند.

حال اگر چنین اتفاقی در تهران که دارای ۱۵۰ جایگاه سوخت با میانگین ۱۲ نازل رخ دهد، پایتخت کشور به طور کامل فلج شده و می توان مدعی شد همچون پرداخت یارانه نقدی مصیبت عظمای دیگری برای دولت رقم خواهد خورد، این موارد شاید در ظاهر اتفاق خاصی نباشد اما از لحاظ امنیت و اجتماعی خطر بزرگی برای کشور محسوب می شود.

کارت سوخت حذف می‌شود

در این رابطه سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مصوبه این کمیسیون برای حذف کارت سوخت و تک نرخی ماندن بنزین در جلسه روز گذشته خبر داد.

محمدمهدی مفتح اظهار کرد: در جریان بررسی جزئیات لایحه اصلاح بودجه ۹۵ در کمیسیون برنامه و بودجه بند «ب» و «ج» تبصره ۱۴ قانون بودجه در مورد کارت سوخت و پلکانی شدن قیمت بنزین از متن قانون بودجه ۹۵ حذف شد.

وی افزود: به موجب این مصوبه و در صورت رای موافق نمایندگان در صحن علنی کارت سوخت حذف می‌شود و بنزین تک نرخی باقی می‌ماند.

همچنین بیژن نامدار زنگنه، ویر نفت در رابطه با کارت سوخت، اظهار کرد: کارت سوخت برای خودروهای بنزینی با توجه به قیمت بنزین در کشور و قیمت فوب خلیج فارس دیگر کارایی ندارد و این در حالی است که باید کارت سوخت گازوئیل برای مبارزه با قاچاق آن مورد استفاده قرار گیرد.

حال با این تفاسیر باید منتظر ماند تا مصوبه جدید کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در صحن علنی به رای گذاشته شود، البته رای مثبت کمیسیون در حالی به حذف کارت سوخت و تک نرخی ماندن بنزین داده شد که در جلسات قبلی کمیسیون اصلاحیه قانون بودجه به طور کامل کنار گذاشته شد.

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1077
  • ارسال توسط :
  • 471 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای بنزین تک نرخی می شود؟/ کارت سوخت و قیمت بنزین در انتظار رای نمایندگان بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.