• امروز : جمعه - ۲۹ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 July - 2024
11

تشریح جزئیات آماری بودجه سال ۹۶/ادامه روند نزولی اتکا به درآمدهای نفتی

  • کد خبر : 1522
  • 15 آذر 1395 - 8:38
تشریح جزئیات آماری بودجه سال ۹۶/ادامه روند نزولی اتکا به درآمدهای نفتی

رییس جمهوری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، جزئیات آماری بودجه سال ۹۶ را اعلام کرد که براساس آن، اتکای بودجه به نفت همچنان به روند نزولی خود ادامه می دهد بطوری که ۷۱ درصد درآمدهای بودجه به مالیات اختصاص دارد. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور […]

رییس جمهوری در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، جزئیات آماری بودجه سال ۹۶ را اعلام کرد که براساس آن، اتکای بودجه به نفت همچنان به روند نزولی خود ادامه می دهد بطوری که ۷۱ درصد درآمدهای بودجه به مالیات اختصاص دارد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و ابتدا برخی از ویژگی های لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور را تشریح و سپس آن را به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

 به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری در بخش پایانی سخنان خود در صحن علنی مجلس به ویژگی های آماری بودجه سال ۹۶ پرداخت و گفت: در سال آینده درآمدهای دولت به میزان ۱۵۹ هزار میلیارد تومان می رسد که از این میزان، ۱۱۳ هزار میلیارد تومان مالیات و حقوق ورودی و ۴۶ هزار میلیارد تومان مربوط به سایر درآمدها است.
وی افزود: این میزان از درآمدها اگرچه در محدوده قانون بودجه ای سال ۹۵ است اما نسبت به پیش بینی عملکرد ۱۲ ماهه بودجه ۹۵، رشد ۲۳ درصدی دارد.
رئیس جمهوری گفت: از مجموعه این درآمدها، حدود ۷۱ درصد را درآمدهای مالیاتی و ۲۹ درصد را سایر درآمدها تشکیل می دهد.
روحانی گفت: منابع عمومی دولت در سال ۱۳۹۶ معادل ۳۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که نسبت به ارقام قانون و پیش بینی عملکرد سال ۹۵ به ترتیب از رشدی معادل ۹ و ۱۳ درصدی برخوردار است.
رئیس جمهوری اضافه کرد: در زمینه تملک دارایی های سرمایه ای، یکی از سیاست های دولت برای سال ۹۶،‌ ایجاد تقاضا و افزایش تحرک اقتصادی از طریق واگذاری پروژه های نیمه تمام عمرانی به بخش خصوصی است؛ مجموع اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای در سال آتی به میزان ۶۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود؛ رشد اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای نسبت به پیش بینی عملکرد ۹۵ حدود ۲۶ درصد در نظر گرفته شده است و به این ترتیب، سهم دارایی های سرمایه ای در کل مصارف عمومی دولت به ۱۹ درصد بالغ خواهد شد.

** بودجه جاری و مالی
رئیس جمهوری درباره هزینه جاری و مالی لایحه بودجه ۹۶ نیز گفت: رشد اعتبارات هزینه جاری برای سال ۹۶ نسبت به پیش بینی عملکرد سال ۹۵ معادل ۱۳ درصد برآورد شده است؛ تملک دارایی های مالی در سال ۹۶ با کاهشی ۱۷ درصدی نسبت به پیش بینی عملکرد ۹۵ خواهد بود که بخش مهمی از آن بازپرداخت سود و اصل اوراق سررسید شده در سال ۹۶ خواهد بود.
روحانی اضافه کرد: در مجموع، از کل حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان مصارف عمومی دولت، ۲۳۶ هزار میلیارد تومان به هزینه های عمومی، ۶۲ هزار میلیارد تومان به تملک دارایی های سرمایه ای و ۲۲ هزار میلیارد تومان به تملک های دارایی های مالی اختصاص یافته است.

** دو رسالت بودجه ۹۶
رییس جمهوری گفت: دولت بودجه سال ۹۶ را برمبنای دو رسالت تهیه کرده است؛ نخست «ارائه خدمات از محل بودجه عمومی در سطح کمیت و کیفیت با توجه به محدودیت منابع» و دیگری «اهرم کردن منابع بودجه دولتی برای فعال کردن و به حرکت درآوردن بخش غیردولتی در جهت ارائه منابع در ایجاد رشد و تحرک اقتصادی طرح های نیمه تمام عمرانی» است.
روحانی افزود: با توجه به اینکه چشم انداز قیمت های نفت به گونه ای است که دستیابی به درآمدهای سرشار نیمه دوم دهه ۸۰ را غیر محتمل می سازد، برای سال های آینده و با توجه به حجم بزرگ طرح های عمرانی نیمه تمام که برآورد می شود برای تکمیل آن بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز است، ‌واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی و مشارکت با بخش خصوصی در اجرای این طرح ها یکی از راهبردهای اصلی دولت در سالهای آینده است.
رئیس جمهوری ادامه داد: این امر نه تنها کارایی و بهره وری سرمایه گذاری در کشور را افزایش خواهد داد، بلکه منابعی که در قالب طرح های نیمه تمام عمرانی قفل شده اند، آزاد خواهد ساخت؛ به همین منظور در لایحه بودجه سال آینده با هدف جلب مشارکت بخش خصوصی، بانک ها و صندوق توسعه ملی،‌ساز و کاری طراحی کرده ایم که تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام را سرعت خواهد بخشید و حتی تامین مالی طرح های جدید را نیز تسهیل خواهد کرد.
روحانی اضافه کرد: بر اساس این طرح، دولت طرح های نیمه تمامی که دارای توجیه اقتصادی هستند را انتخاب و به بانک های عامل معرفی خواهد کرد؛ با توجه به نوع طرح، حداقل ۲۰ درصد از منابع مورد نیاز برای اتمام طرح به عنوان آورده بخش خصوصی در نظر گرفته می شود، ۲۵ درصد توسط صندوق توسعه ملی در بانک عامل سپرده گذاری خواهد شد و بقیه منابع مورد نیاز، در قالب تسهیلات بانکی، بسته مالی را تشکیل خواهد داد که به بخش خصوصی برای مشارکت معرفی خواهد شد.

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1522
  • ارسال توسط :
  • 463 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای تشریح جزئیات آماری بودجه سال ۹۶/ادامه روند نزولی اتکا به درآمدهای نفتی بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.