• امروز : پنج شنبه - ۳۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 20 June - 2024
10

جزییات آخرین وضعیت راه اندازی ۳۶ طرح ملی/ بیش از ۱۳هزار شغل مستقیم ایجاد می شود

  • کد خبر : 1132
  • 30 مرداد 1395 - 13:14
جزییات آخرین وضعیت راه اندازی ۳۶ طرح ملی/ بیش از ۱۳هزار شغل مستقیم ایجاد می شود

حسین ابویی مهریزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با تکمیل و راه اندازی این ۳۶ طرح مهم و ملی ۱۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری وارد مرحله بهره برداری می شود. وی با تاکید بر این که این طرح ها در ۲۰ استان کشور مستقر هستند و کل کشور از آن […]

حسین ابویی مهریزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: با تکمیل و راه اندازی این ۳۶ طرح مهم و ملی ۱۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری وارد مرحله بهره برداری می شود.
وی با تاکید بر این که این طرح ها در ۲۰ استان کشور مستقر هستند و کل کشور از آن بهره مند خواهد شد، گفت: با تکمیل و راه اندازی این طرح ها ۱۳ هزار و ۳۰۰ شغل مستقیم ایجاد می شود.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره شاخص های انتخاب این طرح ها گفت: این ۳۶ طرح با توجه به نقشی که می توانند در کمک به صادرات غیرنفتی کشور، تامین مواد اولیه برای زنجیره تولید، ارتقای نسبی درون زایی و برونگرایی اقتصاد، کاهش نیاز به واردات و همچنین جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش داشته باشد، انتخاب شدند.
ابویی مهریزی با اشاره به این که سه پروژه فولادی تا مهرماه امسال به بهره برداری می رسد، گفت: با راه اندازی ۱۴ طرح فولادی موجود در پروژه تکمیل و راه اندازی ۳۶ طرح مهم و ملی، ۱۹.۲ میلیون تن به ظرفیت زنجیره تولید فولاد – از کنسانتره تا گندله، آهن اسفنجی، شمش و نورد – اضافه می شود.
وی اضافه کرد: این طرح ها همچنین ۲۷ هزار تن ظرفیت جدید در زنجیره ارزش مس ایجاد می کند و ۴.۵ میلیون تن به ظرفیت سیمان، ۱۵۰ هزار دستگاه به ظرفیت تولید لوازم خانگی، ۲.۶ میلیون تن به ظرفیت تولید در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین ۱۶۵ هزار تن به ظرفیت صنایع سلولزی اضافه می کند.
ابویی مهریزی با اشاره به اینکه سه طرح از این طرح های مهم و ملی مربوط به صنعت خودرو و قطعات خودرو است گفت: با راه اندازی این سه طرح، معادل ۱۸۴ هزار دستگاه به ظرفیت تولید خودروی کشور اضافه می شود.
به گفته وی ، این طرح ها همچنین سه هزار و ۵۰۰ تن به ظرفیت تولیدات دارویی، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه به ظرفیت تجهیزات صنعت برق ، ۱۰۵ هزار تن به ظرفیت فرآوری صنایع غذایی، ۲۸ هزار تن به ظرفیت محصولات شیمیایی، ۴۰۰ هزار تن به ظرفیت کانی غیرفلزی (کک) و یک تن به ظرفیت تولید طلای کشور اضافه می کند.
به گزارش ایرنا، در برنامه های ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی، هفت طرح برای اجرا در وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۵ تعیین شده است. این طرح ها شامل طرح های « رونق تولید و تعیین تکلیف هفت هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال کردن آنها »، « ایجاد توازن زنجیره مواد اولیه مورد نیاز و توسعه صنعت فولاد و مس کشور برای تولید پایدار »، « ارتقای رقابت پذیری واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات»، «مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری»، «افزایش صادرات کالا و خدمات غیرنفتی به میزان ۱۰ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ »، «تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد» و «تکمیل و راه اندازی ۳۳ طرح مهم و ملی» می شود.
معاون طرح وبرنامه وزیرصنعت، معدن و تجارت پیش از این نیز در مورد برنامه « تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد » به عنوان یکی دیگر از هفت طرح اولویت دار تصویب شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برای این وزارتخانه، گفت: تا پایان تیرماه یک هزار و ۵۰۸ پروژه راه اندازی شده است.
ابویی مهریزی حجم سرمایه گذاری برای بهره برداری از این یک هزار و ۵۰۸ پروژه را حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال ( ۱۱ هزار میلیارد تومان) ذکر کرد و افزود: با راه اندازی این طرح ها، ۲۶ هزار و ۶۰۰ شغل مستقیم ایجاد شده است.
وی در مورد پراکندگی استقرار این پروژه ها گفت: در هر استان چند پروژه راه اندازی شده است و به این ترتیب، اشتغال زایی این پروژه ها شامل کل کشور می شود.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت تعداد کل طرح های صنعتیِ با پیشرفت بالای ۶۰ درصد را هشت هزار و ۵۰۰ طرح اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه عملیاتی که به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اعلام کرده ایم، مقرر شده است تعدادی از این طرح ها را تا پایان امسال به بهره برداری برسانیم و تعدادی را نیز تکمیل نسبی کنیم و پیشرفت فیزیکی آنها افزایش یابد.
وی افزود: بر اساس این برنامه، امسال پنج هزار و ۴۰۰ طرح صنعتیِ با پیشرفت بالای ۶۰ درصد راه اندازی و به بهره برداری می رسد؛ به عبارتی در هر فصل یک هزار و ۳۵۰ طرح باید به بهره برداری برسد.
ابویی مهریزی، سرمایه گذاری انجام شده برای این پنج هزار و ۴۰۰ طرح صنعتیِ با پیشرفت بالای ۶۰ درصد را ۲۲۰ هزار میلیارد ریال(۲۲ هزار میلیارد تومان) عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این طرح ها، ۹۰ هزار شغل مستقیم ایجاد می شود.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه، این پروژه ها شامل همه رشته های صنعتی می شود، گفت: تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام از چند جنبه قابل توجه است: نخست اینکه، این طرح در سراسر کشور اشتغال پایدار ایجاد می کند؛ علاوه بر این، راه اندازی این پروژه ها به افزایش تولید ختم و به این ترتیب زنجیره ارزش با سهم بیشتر داخلی تکمیل نسبی می شود.

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1132
  • ارسال توسط :
  • 456 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای جزییات آخرین وضعیت راه اندازی ۳۶ طرح ملی/ بیش از ۱۳هزار شغل مستقیم ایجاد می شود بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.