• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : Friday - 1 March - 2024
10

«جم» موزه مردم‌شناسی ندارد/ لزوم معرفی فرهنگ غنی و تاریخ کهن جم

  • کد خبر : 368
  • 28 مرداد 1394 - 9:57
«جم» موزه مردم‌شناسی ندارد/ لزوم معرفی فرهنگ غنی و تاریخ کهن جم

به نقل از آینه جم:شهرستان جم با تمدنی کهن از وجود موزه مردم‌شناسی برای حراست و انتقال هویت اصیل این منطقه بی‌بهره است در حالیکه ظرفیت‌های زیادی برای یک موزه مردم شناسی دارد. به گزارش آینه جم:جم از جمله مناطق کهن و باستانی در جنوب ایران زمین است که پیشینه تمدنی طولانی دارد و هم […]

به نقل از آینه جم:شهرستان جم با تمدنی کهن از وجود موزه مردم‌شناسی برای حراست و انتقال هویت اصیل این منطقه بی‌بهره است در حالیکه ظرفیت‌های زیادی برای یک موزه مردم شناسی دارد.

به گزارش آینه جم:جم از جمله مناطق کهن و باستانی در جنوب ایران زمین است که پیشینه تمدنی طولانی دارد و هم اکنون آثار باستانی زیادی در منطقه موجود است.

در راستای معرفی بیشتر تاریخچه جم، آداب، رسوم و فرهنگ مردم نیاز است موزه مردم شناسی جم راه‌اندازی شود.

این موزه بیانگر فرهنگ، آداب و رسوم، اعتقادات، پوشاک و سنن اجتماعی مردم با فرهنگ و ادب جم خواهد بود، همانطوری که بسیاری از شهرستان های کشور، موزه مردم شناسی دارند.

پیشینه موزه در ایران با سفرهای ناصرالدین شاه قاجار به اروپا در سال ۱۲۹۳ خورشیدی آغاز شد، او پس از مشاهده آثار و نقاشی های موجود در موزه های کشورهای اروپایی، اقدام به ایجاد محلی مشابه در کاخ گلستان برای جمع آوری اموال و اشیای دربار کرد.

در سال‌های بعد به ترتیب در تهران و بسیاری از شهرستان های کشور انواع موزه ها ایجاد شد.

ظرفیت‌های منطقه جم و ریز

شهرستان جم با داشتن تاریخ، فرهنگ و تمدن کهن شایسته داشتن یک موزه به‌ویژه موزه تخصصی مردم شناسی است.

در موزه مردم شناسی جم می توان از انواع اشیا و اسناد و لباس‌های محلی و همچنین وسایلی که از شاخ و برگ نخل تولید می‌کنند همانند انواع سبد، جارو و… و همچنین وسایل کشاورزی و پرورش نخل و برداشت محصول خرما را به نمایش گذاشت.

حتی در این موزه می توان بخشی از آثار تاریخی جم نیز به نمایش گذاشت.

برای تجهیز موزه، مردم جم نیز اشیاء و اسناد و وسایل مربوطه به موزه اهدا خواهند کرد و قطعا در ماندگاری گردشگران و معرفی بیشتر منطقه موثر است.

زیبنده نیست که منطقه جم با فرهنگ غنی و تاریخی کهن و با وجود اینکه در همسایگی خلیج فارس و همچنین در مرز با استان فارس واقع شده است و با استعداد گسترده در گردشگری، از نعمت داشتن یک موزه مردم شناسی محروم باشد؛ نیاز است متولیان امر برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز، ورود کنند.

لزوم معرفی فرهنگ غنی و پرمایه جم

پژوهشگر حوزه جامعه شناسی جم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جم باتوجه به پیشینه باستانی و تاریخی آن و موقعیت جغرافیایی‌اش کمتر در معرض اختلاط و هجوم بوده است.

احمد نوبخت افزود: شهرستان جم عنصرهای منحصر فرهنگی و اجتماعی را دارا است که  می‌توان با ریشه‌شناسی و مستند سازی به پاسداشت آنها اقدام کرد.

وی افزود: پوشش، تغذیه و کسب و کارهای سنتی را می‌توان به خوبی در معرض دید گذاشت چرا که جم امروز معجونی از فرهنگ اقوام ایرانی ترک، لر، بلوچ، ترکمن، عرب و .. شده است.

نوبخت بیان کرد: در راستای معرفی فرهنگ غنی و پرمایه جم، ایجاد موزه مردم شناسی ضرورت دارد اگر در این برهه چنین فعلی تحقق پیدا نکند قدر مسلم عناصر ناب و در خور زیست بوم جم برای همیشه به فراموشی مطلق و خاموشی محض می گراید.

این پژوهشگر حوزه جامعه شناسی جم اضافه کرد: جهانی شدن با هاضمه قوی و نای فراخش هر چیزی را می بلعد و آن امر را به یکسانی و یک شکلی بدل می‌کند.

نوبخت عنوان کرد: بنابراین ابزارها و بعد مادی فرهنگ اگر اکنون مستندسازی نشود دیگر اثری از آن نخواهیم یافت.

وی ادامه داد: زمینه‌هایی چون ابزارهای سنتی پخت و پز، ابزارهای سنتی کشاورزی به ویژه کاشت، داشت و برداشت محصولات و ابزارهای دامداری، ابزارهای نگهداری و مراقبت و درمان نوزادان بخشی از ده‌ها عنصر فرهنگی است که می توان تجسم بخشید و در معرض شناخت دیگران قرار داد.

ایجاد موزه مردم شناسی در جم ضروری است

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آداب و سنن و رسوم یک جامعه یا شهر و روستا در واقع بخشی از فرهنگ آن خطه به حساب می آید.

علی پریشان خاطرنشان کرد: گویش‌ها، پوشش‌ها، معماری، نحوه امرار معاش همگی می‌توان تحت عنوان فرهنگ یا خرده فرهنگ برایی یک جامعه تعریف کرد.

وی افزود: سبک و سیاق زندگی امروز و تمایل به زندگی ماشینی و ابزارآلات صنعتی و پیشرفته که امری اجتناب ناپذیر و جز‌ء لاینفک زندگی جامعه امروز شده است سبب شده که مردم به خصوص نسل جوان از آداب و سنن گذشته فاصله بگیرند.

پریشان گفت: برای نسل جوان امروز شهرستان و همچنین اختلاط فرهنگی نشات گرفته از سیل جمعیت در این خطه، ایجاد موزه مردم شناسی در جم ضرورت دارد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان جم حفظ آداب و سنت‌های گذشتگان و انتقال آن به جوانان و نسل جدید بومیان این خطه و معرفی و شناخت بهتر از این فرهنگ در حوزه‌های مختلف به غیر بومیان و ساکنان جدید شهرستان از ضرورت‌های ایجاد موزه مردم شناسی جم است.

وی ادامه داد: پیگیری این موضوع و ایجاد چنین جایگاهی وظیفه همه مردم، شوراها و ساکنان همیشه جاوید دیار جم است امیدوارم محقق شود.

۱۷۹۸۲۵۹ IMG16401628 zxxzxz

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=368
  • ارسال توسط :
  • 478 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای «جم» موزه مردم‌شناسی ندارد/ لزوم معرفی فرهنگ غنی و تاریخ کهن جم بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.