• امروز : سه شنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 21 May - 2024
7

لزوم حذف بهره بانکی برای بهبود جریان اقتصاد/ اصل اول برای شکوفایی اقتصاد، تقویت تولید ملی است

  • کد خبر : 1494
  • 13 آذر 1395 - 8:06
لزوم حذف بهره بانکی برای بهبود جریان اقتصاد/ اصل اول برای شکوفایی اقتصاد، تقویت تولید ملی است

تحلیلگر اقتصادی گفت: اگر بتوانیم بهره بانکی را حذف کنیم، پول‌هایی که در تسخیر بهره بانک هستند به جامعه سرریز می‌شوند و در تولید و تجارت، کشاورزی و دامپروری قرار می‌گیرد و رونق اقتصادی به ارمغان می‌آورد. شرایط اقتصادی کشورمان در چند دهه اخیر بیانگر آن است که مدیران، هیچ‌گاه نتوانسته‌اند عملکرد مناسبی در مدیریت […]

تحلیلگر اقتصادی گفت: اگر بتوانیم بهره بانکی را حذف کنیم، پول‌هایی که در تسخیر بهره بانک هستند به جامعه سرریز می‌شوند و در تولید و تجارت، کشاورزی و دامپروری قرار می‌گیرد و رونق اقتصادی به ارمغان می‌آورد.

شرایط اقتصادی کشورمان در چند دهه اخیر بیانگر آن است که مدیران، هیچ‌گاه نتوانسته‌اند عملکرد مناسبی در مدیریت اقتصادی کشور، کنترل نقدینگی و رعایت ملزومات توسعه صنعتی و اقتصادی داشته باشند.

در این مدت، کشور یا درگیر جنگ تحمیلی بوده، یا با درآمدهای پایین ناشی از افت قیمت نفت و یا تحریم‌های بین‌المللی کنار آمده و یا حتی در برهه‌ای که فرصت برای مدیریت و یا تحریم‌های بین‌المللی کنار آمده و یا حتی در برهه‌ای که فرصت برای مدیریت بهینه امور مهیا بوده، عملکرد ضعیف مدیریتی این فرصت را از بین برده است.

این ضعف مدیریتی آغازی برای رشد تورم و قاچاق شد که زمینه‌ساز رکود اقتصادی است.
به گزارش رسیده از مازند اصناف، محمدصادق مشایخ، رئیس سابق کمیسیون اقتصادی مجمع امور صنفی تهران که جزو بنیان‌گذاران و اعضای ارشد جامعه انجمن اسلامی اصناف و بازار کشور و زمانی ریس اتحادیه بنکداران پارچه تهران بود در یک دیدار پاییزی به تحلیل اقتصاد بدون نفت پرداخت و از معضلات امروز جامعه سخن گفت.

آنچه در ادامه خواهید خواند، گفت‌وگوی اختصاصی بلاغ با محمدصادق مشایخ فعال اقتصادی است:

سوال : اقتصاد تک محصولی و نیز کاهش قیمت نفت باعث شد تا در سال‌های اخیر ایران بخش مهمی از منابع درآمدی خود را از دست دهد. در این شرایط اگر بخواهیم از درآمدهای حاصل از اقتصاد نفتی صرف نظر کنیم باید به چه چیزهایی تکیه کنیم؟

مشایخ: فروش و تعیین قیمت نفت از اراده ملی خارج و به تحولات جهانی وابسته است.

در چنین شرایطی اقتصاد غیرنفتی که زمینه‌ساز توسعه ملی است مورد تاکید قرار می‌گیرد. اقتصاد غیرنفتی مدت‌هاست که در کانون توجه محافل اقتصادی قرار دارد.

گردشگری اولین و قابل دسترس‌ترین گزینه‌ای است که ما از آن غافل شده‌ایم. توزیع درآمد و اشتغالزایی به طور متوازن و در حد گسترده از جمله مزایای توریسم است. چنانچه با توجه به این صنعت، بخش‎های مختلف از هتلداری تا حمل و نقل و صنایع دستی شاهد ترقی خواهند بود.

در بخش خدمات نیز با برون سپاری امور دولتی می‌توان بخش عمده‌ای از بحران بیکاری و موانع توسعه (شفافیت مالی، فساد اداری) را برطرف کرد، مخصوصا اگر این خدمات به طور الکتریکی طراحی و ارائه شود، زیرا به راحتی قابل نظارت و بازرسی بوده و فساد را به حداقل می‌رساند. بخش خدمات، می‌تواند نقش عمده‌ای را در رفع بحران اشتغال و مهار بیکاری ایفا کند.

سوال: نقش سرمایه‌گذاران را بر رشد اقتصادی کشور چطور ارزیابی می‌کنید؟

مشایخ: اصل اول برای شکوفایی اقتصاد کشور تقویت تولید ملی است. برای این کار باید به تقویت تولید داخلی پرداخت و از سرمایه‌گذار داخلی حمایت کرد.

در دنیای امروز سرمایه‌گذاری به یک ضرورت تبدیل شده و در صورت عدم ارتقای تکنولوژی و ظرفیت تولید، بنگاه مورد نظر محکوم به فنا خواهد بود.

در این راستا تمهیدات و تسهیلات کمکی بانک‌ها کمک مهمی خواهد بود.

از سوی دیگر اگر بتوانیم بهره بانکی را حذف کنیم، پول‌هایی که در تسخیر بهره بانک هستند به جامعه سرریز می‌شوند و در تولید و تجارت، کشاورزی و دامپروری قرار می‌گیرد و رونق اقتصادی به ارمغان می‌آورد. در این شرایط دیگر نیازی به سرمایه‌گذار خارجی هم نخواهیم داشت. مردم به راحتی می‌توانند اقتصاد کشور را بهبود دهند.

سوال: دولت چه اقدامات مثبتی در عرصه اقتصادی و جلب رضایت بازار انجام داده است؟

مشایخ: پیشرفت‌ها، خلأها و ضعف‌ها باید به‌طور واقعی دیده شود و از بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی خدمات دولت بپرهیزیم.

آنچه حائز اهمیت است، توجه و دلسوزی مسئولان مربوطه است که در تلاش برای باز شدن گره‌های اقتصادی هستند.

اواخر دی ماه سال گذشته ۹۴، خبر اجرایی شدن توافق هسته‌ای با ۱+۵ به تیتر یک رسانه‌های داخلی و خارجی مبدل شد، که اثرات آن فروش نفت و گاز، نقل و انتقال پول در نظام بانکی جهانی و صنایع مختلف را تحت تاثیر قرار داد.

در حال حاضر ایران در زمینه تجارت جهانی مشکل قانونی ندارد و قوانین کشور برای اینکه تاجران با دنیا تجارت انجام دهند کاملا آماده است.

طبق سند چشم انداز ۲۰ ساله در افق ۱۴۰۴، کشور ایران باید دارای اقتصادی غیر وابسته به نفت باشد و با پیوستن به گردونه تجارت جهانی این امر تسهیل می‌شود.

سوال: به‌عنوان صحبت پایانی، اگر موضوعی مطرح نشد، بفرمایید.

مشایخ: با گذشت زمان اندکی از اجرایی شدن توافق هسته‌ای، موجی از امید در اذهان مردم و صنعتگران ایجاد شد. در این حین دولت می‌تواند با استفاده از فضای جدید ایجاد شده، درب‌های تازه‌ای را به اقتصاد کشور بگشاید و چشم‌انداز روشن‌تری را با مهار قاچاق کنترل، تورم و حذف بهره بانکی ترسیم کند.

گفت‌وگو: فاطمه رحیمی

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1494
  • ارسال توسط :
  • 335 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای لزوم حذف بهره بانکی برای بهبود جریان اقتصاد/ اصل اول برای شکوفایی اقتصاد، تقویت تولید ملی است بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.