• امروز : چهارشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 17 April - 2024
10

پرداخت تسهیلات برای ۱۲هزار واحد تولیدی/ قیمت ارز در بازار واقعی است

  • کد خبر : 1395
  • 27 مهر 1395 - 9:05

ه گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری میزان، ولی الله سیف در نشست شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی در ارتباط با تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی برای رونق بخش تولید گفت: در ابتدا پرداخت این تسهیلات قرار بود که ۷ هزار و ۵۰۰ بنگاه کوچک و متوسط با سقف اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان از […]

ه گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری میزان، ولی الله سیف در نشست شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی در ارتباط با تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی برای رونق بخش تولید گفت: در ابتدا پرداخت این تسهیلات قرار بود که ۷ هزار و ۵۰۰ بنگاه کوچک و متوسط با سقف اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان از این تسهیلات برخوردار شوند و بانک مرکزی از این موضوع استقبال کرد زیرا اگر با تخصیص این رقم اهداف در بخش صنعت محقق شود یک دستاورد بزرگ برای ما به حساب می آید زیرا حجم تسهیلات بانکی در سال گذشته ۴۱۷ هزار میلیارد تومان بوده لذا رقم ۱۶ هزار میلیارد تومان بسیار مبلغ کمی به حساب می آید.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که اولویت را به بنگاههایی دادیم که محصولات آنها بازار مصرفی داشته افزود: البته مواردی دیگر مانند مطالبات غیر جاری و چک های برگشتی هم مستثنی شد اما به این معنا نبود که بلاتکلیف رها شود و قرار شد که کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مرجعی برای آن باشد.

سیف ادامه داد: ما به بانکها ابلاغ کردیم که هر بنگاهی که شرایط را داشته باشد می تواند از بانک تسهیلات دریافت کند.

وی تصریح کرد: هر بنگاهی که با این سرمایه در گردش تولید آن افزایش یابد برای بانکها اقدام مثبتی خواهد بود و باعث می شود بدهی آنها نیز بازپرداخت شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۱۲ هزار واحد به بانکها معرفی شده اند و قرارداد را با بانک بسته اند، اظهار کرد: این واحدها از تسهیلات استفاده کرده و حداقل مرحله اول پرداخت را انجام داده اند.

سیف با بیان اینکه بیش از ۹ هزار میلیارد تومان نیز تسهیلات پرداخت شده است، گفت: بانکها هم استقبال خوبی از بحث پرداخت تسهیلات کرده‌اند و با وجود اینکه در شرایط تنگنای مالی هستند این اقدام باعث شده تا تسهیلات نظام بانکی به صورت جهت دار و با هدف مشخص تخصیص پیدا کند.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: این تسهیلات شور و تحرک را در واحدها بخصوص در استانها بوجود آورده است و در روزهای اول تصور شده بود که این تسهیلات فقط برای بخش صنعت است در صورتی که علاوه بر صنعت، تمام بخش های تولیدی از جمله کشاورزی هم شامل آن می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص پرداخت تسهیلات به بنگاههای بزرگ تصریح کرد: این بنگاهها نیاز به بررسی دقیق برای توجیه اقتصادی و استمرار فعالیت دارند زیرا باید منابع نظام بانکی منجر به افزایش تولید شده و امکان بازپرداخت تسهیلات وجود داشته باشد.

سیف با اشاره به اینکه در جلسه دوشنبه شب شورای گفت‌وگو به مسائل مالیاتی و موادی از دستورالعمل مالیات های مستقیم پرداخته  شد، افزود: یکی از مباحث بررسی شده در این جلسه نیاز به سرعت عمل و تسهیل در استرداد مالیات بر ارزش افزوده بود که به موجب ماده ۱۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده و همچنین رفع موانع تولید، دولت مکلف شده که مکانیزمی در پیش بگیرد تا با حداکثر سرعت و در یک ماه مالیات ارزش افزوده صادر کنندگان پرداخت شود.

سیف ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی درباره ماده ۱۶۹ قانون مالیات مکرر مستقیم تصریح کرد: این قانون در ارتباط با اشخاص مجهول المکان و شرکت های کاغذی بود که در رابطه با تسویه حساب های مالیاتی بنا به حساسیت هایی که نسبت به شفافیت های مالیاتی وجود داشت، دستورالعمل هایی برای این افراد در سازمان امور مالیاتی تنظیم شده است.

سیف با بیان اینکه تصمیم نهایی این بود که نسبت به رفع ابهامات و دستورالعمل جدید اقدام شود، افزود: این اقدام هنوز به مرحله اجرا در نیامده و در نهایت تصمیم گیری شد که این موارد در دبیرخانه اتاق ایران پیگیری شود و سازمان امور مالیاتی اقدامات نهایی را انجام دهد و پس از جمع بندی به مرحله اجرا در بیاید.

وی با اشاره به بخشنامه گمرک ایران در رابطه با دریافت ۴ درصد مالیات علی الحساب برای واردات نسبت به برخی از وارد کنندگان گفت: یک لیستی از وارد کنندگان ارائه شده بود که از این مالیات مستثنی بودند از جمله شرکت های تولیدی و مودیان خوش حساب و این یک اشکالی را ایجاد کرده بود در حقیقت هدف یک درصد پائینی از وارد کنندگان هستند اما این اقدام باعث شد که کلیه وارد کنندگان که خوش حساب هستند و جزو استثنائات هستند  دچار یک بروکراسی طولانی مدت شوند و مشکلاتی در فضای کسب و کار ایجاد شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: پیشنهاد شورا این بود که این بخشنامه مورد تجدیدنظر قرار گرفته و قرار بر آن شده که در این مورد کمیسیون اقتصادی مجلس و نمایندگانی از اتاق بازرگانی و وزارت صنعت، معدن، تجارت و وزارت اقتصاد این مطلب را بررسی کرده و در نهایت تصمیم آن توسط وزیر اقتصاد گرفته شود.

وی در ارتباط با اطلاعیه اخیر وزارت خزانه داری آمریکا در مورد ایجاد گشایش در مبادلات دلاری ایران اظهار کرد: در سند برجام همزمان یک سری سوال‌ها مطرح شد و راهنمایی هایی صورت گرفت که منجر به صدور بیانیه توسط اوفک شد. البته ابهاماتی که در رابطه با بانکهای بین المللی مطرح بود، بازهم کاملا شفاف نشده است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: این ابهامات در مذاکرات با بانکها شفاف تر شد و در جلساتی که با اوفک برگزار شد مسائل موجود مورد بررسی قرار گرفت و برای طرف مقابل توضیح داده شد و در نهایت این بیانیه جدید صادر شد. در این بیانیه هیچ تصمیم جدیدی نیست و فقط رفع ابهامات قبلی است.

سیف با بیان این امر که کار کردن با دلار محدودیت هایی دارد و برای ما هم مشکلی نیست که با دلار کار نمی کنیم گفت: تبدیلات دلاری و داشتن برخی دریافت‌های دلاری باید مشخص می‌شد و بر اساس سند برجام، داشتن حساب دلاری ممنوعیت ندارد و دستور پرداخت دلاری از حساب دلاری می‌تواند انجام شود.

وی ادامه داد: بانک مرکزی در بخشنامه ای که به بانکها ارسال کرده، موضوع ارز را شفاف و توضیحات لازم را ارائه کردیم.

سیف در ارتباط با واقعی شدن نرخ ارز افزود: بانک مرکزی برخورد منطقی با نرخ ارز در بازار دارد و برای جلوگیری از نوسانات هیجانی که قیمت ارز می‌تواند داشته باشد اقداماتی را انجام داده است.

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد: قیمت ارز در بازار واقعی است و حرکتی با شیب ملایم داشته است که با افزایش رشد اقتصادی می تواند ثبات بیشتری یافته و تعدیل شود.

سیف در پایان با اشاره به اینکه البته در یک مقاطعی از سال نوساناتی در بازار ارز وجود دارد گفت: در سال گذشته نیز در ماه دوم پائیز یک افزایشی داشتیم اما باز هم کاهش یافت و تصور نمی کنم که نوسانات فصلی و لحظه‌ای شرایط خاصی را برای بازار ارز بوجود بیاورد و بانک مرکزی تلاش می‌کند تا جلوی نوسانات هیجانی را بگیرد.

لینک کوتاه : https://asnafjam.ir/?p=1395
  • ارسال توسط :
  • 527 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای پرداخت تسهیلات برای ۱۲هزار واحد تولیدی/ قیمت ارز در بازار واقعی است بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.